JASMIN-ZDRAVIE-EKO-DOMACNOST-ZELENA FIRMA

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

Nádorove ochorenia hrubého čreva a konečnika

ENERGY doplnky výživy a Beauty kozmetika > ZDRAVOTNÝ problém a AKO VYBRAŤ vhodný prípravok ENERGY > Odborné články a skúsenosti zakazníkov > ODBORNÉ články o zdraví a prípravkoch

Nádorové ochorenia hrubého čreva a konečníka.
OD ROKU 1989 SA SLOVENSKÁ REPUBLIKA UDRŽIAVA NIELEN V EURÓPSKYCH, ALE AJ CELOSVETOVÝCH ŠTATISTIKÁCH NA NERADOSTNÝCH PRVÝCH MIESTACH VO VÝSKYTE ZHUBNÝCH NÁDOROV HRUBÉHO ČREVA A KONEČNÍKA.

ZAŽÍVANIE A METABOLIZMUS

Štatistické informácie
Do roku 1989 sa zvýšil počet nových ochorení takmer 3x a počet úmrtí viac než 2x. V absolútnych hodnotách je to takmer 3000 nových nádorov hrubého čreva a 2000 nádorov rekta ročne.
Od roku 1989 sa Slovenská republika udržiava nielen v európskych, ale aj celosvetových štatistikách na neradostných prvých miestach vo výskyte zhubných nádorov hrubého čreva a konečníka (kolorektálny karcinóm). Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje vo vekovej kategórii nad 45 rokov. Najmä rakovina konečníka je častejšia u mužov než u žien.
Kolorektálny karcinóm je v našej populácii najčastejším zhubným nádorom tráviaceho ústrojenstva a druhou najčastejšou orgánovou lokalizáciou – hneď po nádoroch pľúc u mužov a nádoroch prsníka u žien.
Ročne pribúda v SR priemerne 53 nových ochorení na 100 tisíc obyvateľov.

Príčiny ochorenia
A/ NEOVPLYVNITEĽNÉ FAKTORY
•  genetická predispozícia – Slováci majú dedičný sklon k rakovine hrubého čreva a konečníka. Túto hypotézu potvrdzujú nielen štatistické údaje o počte ochorení, ale aj výskum amerických vedcov, ktorí skúmali zvýšený počet výskytu tohto ochorenia v štátoch Nebraska a Arkansas. Zistili, že ide o potomkov stredoeurópskych emigrantov.
• výskyt ďalších rizikových ochorení hrubého čreva, tzv. prekanceróz
•  adenómy – nezhubné nádory vyskytujúce sa v hrubom čreve
•  črevné polypy a divertikly – sliznicové výchlipky (vačky tvorené vydutou črevnou stenou) s možnosťou nádorového zvratu
•  ulcerózna kolitída – neinfekčný zápal sliznice hrubého čreva; pri tomto ochorení súvisí malígny zvrat s dĺžkou trvania ochorenia a rozsahom postihnutia čreva
•  rodinná záťaž – výskyt kolorektálneho ochorenia u príbuzných v prvej línii (rodičia a súrodenci) zvyšuje riziko ochorenia dvoj- až trojnásobne. V medicíne sa používa termín „familiárna forma“ kolorektálneho karcinómu.
B/ OVPLYVNITEĽNÉ FAKTORY
•  Strava – tučná strava s malým podielom ovocia, zeleniny a vlákniny, nadmerný príjem červeného mäsa, konzumácia údenín, pečenie, vyprážanie a grilovanie - to všetko patrí medzi významné rizikové faktory tohto ochorenia.
•  Obezita – zvyšuje riziko karcinómu tračníka u mužov na dvojnásobok, obézne ženy majú riziko vyššie o 40 percent.
•  Fajčenie – podobne ako množstvo ďalších nádorov, aj kolorektálny karcinóm sa čoraz častejšie spája s nikotinizmom. Aktívni fajčiari majú dvojnásobné riziko ochorenia, ktoré narastá s dobou fajčenia.
•  Alkohol – súvislosť so zvýšeným príjmom alkoholu a rizikom kolorektálneho karcinómu sa po prvýkrát popísala u konzumentov piva. Alkohol bráni regeneračným procesom DNA buniek hrubého čreva (kolonocytov) a spôsobuje defi cit kyseliny listovej v organizme.

Príznaky ochorenia
Príznaky ochorenia môžu byť spočiatku celkom nenápadné. Môže ísť o poruchy trávenia, pocity plnosti po jedle, bolesti brucha alebo striedanie hnačky a zápchy. Závažným príznakom sú tenezmy – prudké a bolestivé nutkanie na stolicu a prítomnosť hlienu alebo krvi v stolici. Prítomnosť tmavej natrávenej krvi (meléna) väčšinou súvisí so žalúdočnými vredmi alebo nádormi žalúdka. Obsah čerstvej, červenej krvi môže sprevádzať krvácanie z hemoroidov, trhliniek konečníka alebo alergické poškodenie črevnej sliznice najčastejšie bielkovinami z vajec, mlieka či múky. Je to však aj jednoznačne varovný príznak možnej prítomnosti nádoru čreva!

Prevencia ochorenia
Prevenciou tohto mimoriadne závažného ochorenia je aktívny prístup každého človeka k svojmu zdraviu, a to cestou ovplyvniteľných rizikových faktorov. Ide o dbanie na správnu výživu s obmedzením najmä červeného mäsa a údenín, a súčasne zvýšený príjem čerstvého ovocia, zeleniny a vlákniny. Ďalej by mal nasledovať adekvátny pitný režim a dopĺňanie vitamínov, minerálov a probiotík. Nesmierne dôležité je nefajčiť a obmedziť príjem alkoholu, najmä piva.
Z pozície vzťahu pacient–lekár nepodceňovať počiatočné príznaky, najmä ak sa objaví prítomnosť krvi v stolici. Veľmi dôležité sú preventívne prehliadky u praktického lekára, ktoré sú v intervale dvoch rokov.
Súčasťou preventívnej prehliadky je vyšetrenie stolice na tzv. skryté okultné krvácanie, ktoré zabezpečí praktický lekár. Ide o jednoduchý test, za ktorý pacient neplatí. Pre vekovú kategóriu 50–55 rokov sa robí každý rok, neskôr raz za dva roky.

Metódy vyšetrenia a liečba ochorenia
Ak je test na okultné krvácanie pozitívny, ešte to neznamená, že máte rakovinu čreva. Ako sme už povedali, krv môže pochádzať z hemoroidov alebo trhliniek v konečníku.
Pacient sa odošle na optické vyšetrenie hrubého čreva – kolonoskopiu. Ďalej sa vyšetruje krv, a to na prítomnosť tumorových markerov, robí sa ultrazvukové vyšetrenie brucha a CT.
Pri pozitívnom náleze nádoru nasleduje chirurgický výkon s odstránením postihnutej časti hrubého čreva a spádových lymfatických uzlín. Pacient potom absolvuje ďalšiu onkologickú liečbu vo forme chemoterapie a rádioterapie.

Hlavné produkty Energy
CYTOSAN, CYTOSAN INOVUM – vďaka unikátnym vlastnostiam humínových látok vykazuje detoxikačný a ochranný vplyv na sliznicu hrubého čreva proti toxickým a kancerogénnym látkam v hrubom čreve. Dávkovanie 2– 3x denne 1 kapsula, dostatočne zapíjať. Detoxikačná kúra sa môže opakovať v jarných a jesenných mesiacoch.
VIRONAL – bylinný komplex vo forme kvapiek určený na regeneráciu hrubého čreva, pľúc a sleziny. Vo všeobecnosti posilňuje imunitný systém. Dávkovanie 3x denne 7 kvapiek pred jedlom.
PROBIOSAN – komplex dvoch probiotických kmeňov obohatených o zelenú riasu chlorella a inulín podporuje kolonizáciu hrubého čreva prínosnými bifi dogénnymi baktériami. Potláča rozmnožovanie patologických baktérií a plesní. Výskum preukázal výrazné zníženie poškodenia DNA buniek hrubého čreva, tzv. kolonocytov. Dávkovanie 3x denne 1 kapsula po jedle.
Doplnkové produkty Energy
CHLORELLA – zelená mikroskopická riasa obsahujúca zelené farbivo chlorofyl. Vykazuje silný detoxikačný a protizápalový efekt na sliznicu hrubého čreva. Imunitný systém posilňuje stimuláciu bielych krviniek – makrofágov a lymfocytov. Znižuje kyslosť črevného obsahu. Dávkovanie 2x denne 3 tablety po jedle.
VITAMARIN – obsahuje omega-3 mastné kyseliny, u ktorých sa preukázal preventívny účinok na vznik karcinómu hrubého čreva, prsníka a prostaty. Podstatné sú protizápalové účinky, keď sa chronický zápal považuje za prvé riziko malígneho zvratu. Dávkovanie 3x denne 2 tobolky po jedle.
IMUNOSAN – komplex prírodných látok a betaglukánov na posilnenie imunitného systému. Protinádorové pôsobenie betaglukánov je dané stimuláciou bielych krviniek, tzv. prirodzených zabijakov, ktoré vyhľadávajú a likvidujú nádorové bunky a eliminujú nežiadúce účinky chemoterapie a rádioterapie. Dávkovanie 3x denne 1 tobolka po jedle.
B!OMULTIVITAMIN – zdroj antioxidačných vitamínov A, C, E. Obsahuje dennú dávku kyseliny listovej, ktorej defi cit je najmä u konzumentov piva jedným z rizikových faktorov podporujúcich vznik nádorov hrubého čreva. Pri dlhodobom dávkovaní 1x denne 1 tobolka. Doplnkové prípravky je vhodné striedať a môžu sa vzájomne kombinovať.
Uvedené dávkovanie prípravkov je orientačné a musí sa upraviť podľa stavu ochorenia, veku a reaktivity pacienta.

Kvôli presnejšej diagnostike a správnemu výberu prípravkov odporúčame absolvovať vyšetrenie prístrojom Supertronic, ktorý pracuje na báze EAV. Toto vyšetrenie umožňuje odhalenie nedostatočnej energetickej funkcie jednotlivých orgánov a otestovanie najvhodnejších prípravkov na ich cielenú regeneráciu.
Prospekt Nádorové ochorenia hrubého čreva a konečníka spracoval MUDr. Jiří Hanzel
Energy, spol. s r.o., Ul. Mládeže 43, 945 01 Komárno,

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky