JASMIN-ZDRAVIE-EKO-DOMACNOST-ZELENA FIRMA

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

Klimaktérium a prípravky ENERGY

ENERGY doplnky výživy a Beauty kozmetika > ZDRAVOTNÝ problém a AKO VYBRAŤ vhodný prípravok ENERGY > Odborné články a skúsenosti zakazníkov > ODBORNÉ články o zdraví a prípravkoch

Klimaktérium (menopauza) je obdobím tzv. prechodu medzi plodným vekom ženy a dobou ukončenia hormonálnej funkcie vaječníkov, kedy sa stratí menštruácia a schopnosť ženy otehotnieť. Spravidla to býva vo veku okolo 50. roku života. Toto obdobie charakterizuje úbytok aktivity ženských pohlavných hormónov (najmä estrogénov) produkovaných vaječníkmi a má celý súbor viac alebo menej rozvinutých príznakov.

Klimaktériu, čiže obdobiu prechodu, väčšina ľudí hovorí aj menopauza. Začína sa ešte pred poslednou menštruáciou (okolo päťdesiatky)  tzv. obdobím premenopauzy (prvé prejavy starnutia ovárií). Nasleduje menopauza v pravom slova zmysle – t.j. posledná menštruácia v živote ženy a pokračuje obdobím tzv. postmenopauzy, kedy žena prechádza zo svojho reprodukčného štádia do obdobia úplného hormonálneho pokoja – tzv. sénia (týmto rozhraním býva vek okolo 60 rokov).  Menopauza v užšom slova zmysle teda znamená poslednú menštruáciu, preto aj jej stanovenie ako diagnózy sa robí retrospektívne, t.j. keď sa menštruácia nedostaví počas jedného roka.

Menopauzu (v poňatí klimaktéria) rozlišujeme:

Prirodzenú, ktorá sa dostaví vo veku okolo 50 rokov a je normálnym, t.j. fyziologickým prejavom starnutia organizmu.

Predčasnú, ktorej príčinou je ovariálne zlyhanie z neznámych príčin a objaví sa už pred 40. rokom života. Býva s ňou spojené tiež fajčenie, expozícia žiareniu, cytostatikám a chirurgickému zákroku, ktorý zhorší krvné zásobovanie vaječníkov, čím môže urýchliť nástup menopauzy.

Arteficiálnu, ktorá nasleduje po ovarektómii (odstránení vaječníkov), alebo po ožiarení panvy vrátane vaječníkov.

Príznaky menopauzy u niektorých žien nemusia byť takmer žiadne, vtedy hovoríme o asymptomatickom priebehu. U iných, naopak, môžu byť závažné a vyžadujú si liečenie.

Spravidla sú to návaly horúčavy a potenia, ktoré sú dôsledkom vazomotorickej nestability a postihujú až 75 % žien. Väčšina žien máva návaly viac ako rok, zhruba tretina dokonca viac ako 5 rokov. Ďalej sú to príznaky únavy, iritability (podráždenosti), nespavosť, nervozita, prechodné závraty, parestézie (tŕpnutie končatín). Býva prítomná nauzea (nechutenstvo s napínaním na zvracanie), meteorizmus (nafukovanie), zápcha, inokedy hnačka, bolesti svalov a kĺbov. Vyskytuje sa močová inkontinencia (neudržanie moču), cystitída, vaginitída (zápaly močového mechúra a pošvy). Objavuje sa atrofia pošvy, maternice (zmenšuje sa), progreduje atrofia svalového tkaniva, ktoré sa nahrádza väzivom, pošva sa lievikovito skracuje a zužuje. Nemenia sa len samotné rodidlá, ale involučný proces postihuje celý organizmus. Prestavba sa začína pomaly, vrcholí v postmenopauze a končí v séniu. Strácajú sa sekundárne pohlavné znaky, prsník sa zmenšuje, žľazové tkanivo mizne, ženy chudnú, výzor ženy podlieha akromegalickým zmenám najmä na končatinách a nose (zväčšenie).

Objavujú sa kardiálne príznaky – palpitácia, tachykardia (búšenie a rýchla činnosť srdca) s rizikom zvýšeného výskytu srdcovocievnych chorôb a vysokého krvného tlaku. Glykemická krivka máva často diabetický charakter – objavuje sa cukrovka.  

Hlavné zdravotné riziko v tomto období predstavuje osteoporóza, ktorou sú najviac ohrozené ženy štíhle, bielej rasy, viac fajčiarky, tie ktoré sa málo pohybujú, ktoré užívajú glukokortikoidy, konzumujú nadmerné množstvo kávy (kofeínu), prijímajú málo vápnika, vitamínu D. Strata kostnej hmoty po menopauze je totiž v objeme 1–2 % ročne, čo má za následok početné zlomeniny najmä v oblasti krčka stehnovej kosti, stavcov chrbtice a kostí predlaktia, resp. zápästia. Takéto zlomeniny môžu vzniknúť už pri neadekvátnom malom úraze, dokonca úrazový dej môže celkom chýbať.

V liečbe sa uplatňujú estrogény, ich substitúcia, ktorá odstráni návaly horúčav. Indikáciu tejto liečby určuje gynekológ, ktorý určí aj pomer rizika a prospechu a sleduje priebeh liečby. Ak návaly horúčav, nespavosť a nervozita ustúpia, obvykle sa dostaví spokojnosť a úľava. Pokiaľ sú estrogény kontraindikované, liečba znižujúca návaly horúčav, nespavosť a nervozitu  zahŕňa sedatíva a hypnotiká. Pri prevencii a liečbe osteoporózy sa uplatňujú rovnako estrogény, nutná je adekvátna výživa s dostatkom vápnika v potrave – cca. 1500 mg denne. U žien, ktoré sa zdržujú expozície slnečného žiarenia, je nutné podávať aj vitamín D. Potrebné sú aj pohybové aktivity, cvičenia a v prípade obezity jej redukcia. Potvrdili sa liečebné účinky substitúcie estrogénov aj na kardiovaskulárne ochorenia v postmenopauze. Napriek tomu, že sa u niektorých žien užívajúcich estrogény zvyšuje krvný tlak, toto zvýšenie nesúvisí so zvýšeným rizikom pre cievnu mozgovú príhodu.

Z prírodných produktov Energy môžeme s úspechom v menopauze využiť:

Bylinný koncentrát Gynex, ktorý podávame dlhodobo a v plnej dávke, t.j. 3 x  denne po 7 kvapiek (na začiatku dávky nižšie, tak ako je to odporúčané u všetkých bylinných koncentrátov). Vždy po 3 týždňoch užívania nasleduje týždeň prestávka.

Z fytoestrogénov v ňom obsiahnutých si organizmus dokáže vyextrahovať potrebné zložky na stavbu jemu vlastných estrogénov. Gynex harmonizuje celú endokrinnú os, teda pomáha regulovať a regenerovať aj ďalšie žľazy s vnútornou sekréciou.

Vhodný je tiež Fytomineral – koloidné minerály – v dávke 30 kvapiek v 2 litroch vody a počas dňa vypiť. Toto zároveň zabezpečí minimálny denný príjem tekutín a správne fungovanie obličiek.

Na prevenciu osteoporózy sa odporúča bylinný koncentrát Renol, ktorého dávkovanie je podobné ako u Gynexu, t.j. 3 x 5–7 kvapiek. Tento je vhodné užívať po užívaní niekoľkých cyklov Gynexu, resp. cykly oboch koncentrátov s odstupom času striedať.

Súčasne sa dlhodobo odporúča užívať prípravok Skeletin. Je to komplexný viaczložkový prírodný produkt, obsahujúci okrem iného na vápnik bohatú sépiovú kosť a užíva sa obyčajne v dávke 2–3 x denne po 2 kapsuly. Prospešný je aj Vitamarin v dávke 3 x 2 kapsuly.

Prírodným antioxidantom, ktorý okrem iného pomáha aj regenerácii kostných buniek, je Flavocel. Užíva sa 2 až 3 x denne 1 tableta po jedle.

Na involučné prejavy – atrofické zmeny vonkajších rodidiel, sliznice, ale tiež na oblasť podbruška a vaječníkov je blahodarný svojim účinkom bylinný regeneračný krém Cytovital. Aplikuje sa 2 x denne. Ďalším vhodným bioinformačným krémom je Artrin, ktorého aplikácia pomáha najmä bolestivým a problémovým kĺbom, kostiam, svalom a chrbtici. Aplikuje sa vtieraním do kože 2 x denne. Dobre pomáha aj pri hojení kostí po zlomeninách a bolestivým jazvám po operáciách.

Pre regeneračné a podporné účinky je vhodný aj Biotermal – bioinformačná kúpeľová soľ z Podhájskej a tiež  Balneol – humátový kúpeľ, ktorý má okrem regeneračných aj relaxačné účinky na pohybové ústrojenstvo. Dávkujú sa podľa priložených letákov k produktom.

V neposlednom rade sú tu tzv. zelené potraviny – Barley, Spirulina Barley, Probiosan – ktoré sú vhodnými doplnkami pri riešení viacerých sprievodných príznakov klimaktéria. Upravujú trávenie, nevoľnosť, črevnú mikroflóru, pomáhajú regenerácii červených krviniek, pri hojení a zápaloch, a to pre svoj bohatý obsah minerálov, vitamínov a enzýmov.
(zdroj Energy)

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky