JASMIN-ZDRAVIE-EKO-DOMACNOST-ZELENA FIRMA

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

Diabetes mellitus a prípravky ENERGY

ENERGY doplnky výživy a Beauty kozmetika > ZDRAVOTNÝ problém a AKO VYBRAŤ vhodný prípravok ENERGY > Odborné články a skúsenosti zakazníkov > ODBORNÉ články o zdraví a prípravkoch

Cukrovka (diabetes mellitus) – vôbec nie sladká choroba

Cukrovka (Diabetes mellitus, úplavica cukrová) je vážne metabolické, endokrinne podmienené ochorenie, pri ktorom je porušené vstrebávanie a zužitkovanie glukózy (krvného cukru). V krvi diabetika je preto prakticky trvalo vysoká hladina glukózy (hyperglykémia). Spôsobuje ju spravidla nedostatok inzulínu – hormónu, ktorý sa tvorí v tzv. beta bunkách Langerhansových ostrovčekov pankreasu (podžalúdkovej žľazy, čiže slinivky brušnej), alebo je účinok inzulínu na bunky znížený (tzv. inzulínová rezistencia). Hoci diabetik má v krvi nadbytok cukru, táto choroba ani zďaleka nie je sladká. Práve naopak, svojmu nositeľovi prináša neraz veľmi horké chvíle a nemalé trápenia, často s veľmi smutným koncom.

Cukrovka je ochorenie, ktoré sa vyskytuje relatívne často – v súčasnosti na Slovensku a vôbec v Európe je postihnutých cca. 5% populácie. Čo je ešte horšie, ďalších 5–7% populácie o svojom ochorení ešte nevie, teda nie sú diagnostikovaní, hoci už cukrovku majú. Takže skutočný výskyt diabetikov sa odhaduje na 10-12 %. Seriózne štatistiky vývoja ochorenia sú ešte alarmujúcejšie: hovoria, že do roku 2050 bude mať toto závažné ochorenie až 30% populácie, t.j. takmer každý tretí človek planéty, čo už predstavuje pandemický rozmer.

Diabetes mellitus
delíme na viac typov:

Typ I. – tzv. inzulíndependentný diabetes (závislý na inzulíne), nazývaný aj juvenilný, postihuje zväčša mladých ľudí, je spravidla vrodený a vyžaduje si liečbu inzulínom.

Typ II. – noninzulíndependentný diabetes (nezávislý na inzulíne), nazývaný nesprávne  starecký, čo však nevystihuje presne jeho výskyt, pretože častejšie postihuje osoby v strednom veku, a je narozšírenejší. Spravidla si nevyžaduje liečbu inzulínom, ale tzv. orálnymi antidiabetikami (tabletkami), diabetickou diétou a životosprávou.

Typ sekundárny – získa sa prekonaním iného ochorenia, ktoré postihne pankreas, poškodí jeho endokrinnú časť, v ktorej sa tvorí inzulín, a následne sa prejaví jeho nedostatok. Z toho potom vyplývajú príznaky a typický obraz cukrovky. Príčinou takéhoto poškodenia pankreasu býva najčastejšie jeho zápal, čiže pankreatitída. Ak zápal postihne jeho endokrinnú časť a viackrát sa zopakuje, prípadne má mimoriadne ťažký priebeh (napr. hemoragická pankreatitída), môže vzniknúť tzv. samonatrávenie pankreasu, a jeho funkčný parenchým sa môže zničiť. Tento typ cukrovky je však zo všetkých najzriedkavejší.

Príznaky cukrovky – klinický obraz ochorenia

Keďže klinický obraz ochorenia je dosť typický, stanovenie diagnózy spravidla nerobí žiadne väčšie ťažkosti. Treba mať na pamäti dva vedúce príznaky ochorenia: smäd a nadmerné močenie. Tieto dva, spravidla prvé príznaky, by mali nasmerovať pozornosť každého lekára či zdravotníka na možnú diagnózu cukrovky a vyšetriť u postihnutého krvný cukor (glykémiu), ako aj moč na prítomnosť cukru, ketónov a ďalších látok. Pre stanovenie diagnózy diabetes mellitus je však rozhodujúca hladina cukru v krvi. U zdravého človeka z kapilárnej krvi (napr. z prsta) nalačno je jej hodnota do 5,6 mmol/l. Ak je hodnota medzi 5,6 až 6,0 mmol/l, ide o hraničnú hodnotu, ktorú treba s odstupom času skontrolovať, pretože po čase sa môže zvyšovať a prejsť do cukrovky. Ak je hodnota medzi 6,1 až 6,9 mmol/l, hovoríme o tzv. poruche tolerancie glukózy – čo sa už považuje za tzv. prediabetes alebo akýsi predcukrovkový stav, či predstupeň cukrovky (laicky nazývaný aj “nábeh na cukrovku”).

Takýto stav si už vyžaduje sledovanie v diabetologickej ordinácii, diétu a životosprávu ako pri cukrovke, pretože po určitom období prejde do štádia samotnej cukrovky.

Hodnota glykémie nalačno rovná alebo vyššia ako 7,0 mmol/l znamená diagnózu cukrovky a vyžaduje si liečbu a pravidelnú dispenzarizáciu u diabetológa.

Ďalšími prejavmi cukrovky býva plesňový zápal močových ciest a vonkajších pohlavných orgánov (mykóza spôsobená hubou Candida albicans). Tento zápal sa prejaví u žien svrbením lona, bielym povlakom na slizniciach a býva prítomný biely výtok z pošvy. U mužov býva tzv. mykotická balanitída, čo je zápal slizníc penisu. Sliznice sú zapálené, živo červené, bolestivé a svrbia.

Neskoršími prejavmi cukrovky, ktorá trvá viac rokov, alebo sa neskoro zistila, príp. sa jej liečba nedostatočne kontrolovala (kompenzovala), sú príznaky vyvíjajúcich sa  komplikácií  (alebo druhotných prejavov) cukrovky. Komplikácie bývajú cievne, obličkové, očné, nervové, kožné, a podobne. Prejavujú sa ako diabetická makroagiopatia a mikroagiopatia (poškodenie veľkých a malých ciev) so všetkými dôsledkami na orgánoch, ktoré zásobujú (vyživujú) – predčasná artérioskleróza (kôrnatenie tepien) s dôsledkami ako infarkt myokardu, gangréna (odumretie) obvykle prstov dolných končatín, diabetická noha, atď.

Poškodzujú sa obličky, vzniká diabetická nefropatia, dochádza k poruche ich funkcie, začínajú “prepúšťať” bielkoviny do moču (mikroalbuminúria, proteinúria), stúpa krvný tlak. Obličky môžu neskôr úplne zlyhať a človek je odkázaný na dialýzu.

Poškodenie zraku až s jeho úplnou stratou – diabetická retinopatia (poškodenie ciev očného pozadia a sietnice).

Poškodenie periférnych nervov – diabetická neuropatia, najmä dolných končatín, s veľmi nepríjemnými prejavmi ako tŕpnutie či mravčenie nôh, strata kožnej citlivosti.

Na koži časté zápaly, zle sa hojace drobné poranenia, hnisania kože, vznik vredov predkolenia a tzv. diabetickej nohy.

Prevencia cukrovky

Dedičnú predispozíciu k cukrovke síce ovplyvniť nevieme, ale ostatné jej riziká áno. Preto je dôležité dodržiavať pravidelnú zdravú životosprávu, s dostatkom pohybových aktivít.

Prevencia ďalej spočíva v zdravej striedmej strave, ktorá by nemala byť príliš kalorická, t.j. účelné je obmedzovať hlavne príjem sladkých a mastných jedál.

Konzumovať zdravú a vhodne upravenú zeleninu, vlákninu, ryby, chudé a vhodným spôsobom pripravené hydinové mäso. Veľmi dôležitý je aktívny pohyb, pretože spaľuje kalórie, znižuje hladinu krvného cukru, tiež pomáha odbúravať stres, zvyšuje kondíciu srdca, ciev, pľúc, pohybového systému a imunity. Ďalej je nutné vyvarovať sa fajčenia, chrániť sa častých prechladnutí a infekčných chorôb, a pokiaľ sa už vyskytnú, je potrebné dôsledne ich preliečiť a “vyležať”, pretože môžu stav cukrovky významne zhoršiť. Je dôležité strážiť si telesnú hmotnosť, pravidelne kontrolovať krvný tlak, v prípade jeho zvýšenia ho včas a dôsledne liečiť, pretože pri cukrovke nesie neliečený vysoký krvný tlak vyššie riziko cievnych komplikácií ako u “nediabetika”. To isté platí o hodnotách cholesterolu a krvných tukov, kde dvojnásobne platí: strážiť ich hladinu.

Prírodné produkty Energy pri prevencii a doplnkovej liečbe cukrovky:

Základnými prípravkami sú vždy bylinné koncentráty Pentagramu, kde v prípade diabetu má nezastupiteľné miesto Gynex, ktorý harmonizuje a posilňuje endokrinný systém. Rovnako je prospešný pri redukcii nadváhy a obezity, ktorá je častým sprievodným javom cukrovky (trpí ňou viac ako 2/3 diabetikov).

Uplatnenie tu nájde aj Regalen, ktorý podporí činnosť pečene, jej detoxikačnú schopnosť a zníženie často vysokej hladiny cholesterolu a triglyceridov.

Ako prevencia srdcovocievnych problémov (tak často akcelerovaných práve pri cukrovke) je vhodný Korolen. Pomôže harmonizácii srdcovocievneho systému, regenerácii cievnej steny tepien, kapilár, ale aj nervového systému.

A nevynecháme ani Renol, ktorý podporí správne fungovanie tak ťažko skúšaných obličiek diabetika. Pomáha cestou hospodárenia s vodou a minerálmi regulovať zvýšený krvný tlak.

Súčasne so základným  koncentrátom z Pentagramu je vhodné užívať i tzv. nadstavbové alebo doplnkové produkty. Bioinformačný prípravok Vitamarin obsahuje nenasýtené omega 3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú odbúravať cholesterol a tuky uložené v cievach. Zlepšuje sa ich priechodnosť a elasticita. Vhodný je aj Flavocel, ktorý je veľmi účinným antioxidantom. Tiež prípravky Biomultivitamin a Geriatrim (po novom sa bude volať Revitae) – pomáhajú organizmu ako komplexné antioxidanty nielen pri prevencii oxidačného stresu, ale aj na celkovú regeneráciu. Fytomineral je koncentrát koloidných minerálov, ktoré sú potrebné pre správny priebeh biochemických pochodov v organizme. Zinok je katalyzátorom početných biochemických reakcií v tele, chróm, vanád a ďalšie sú potrebné na tvorbu inzulínu a jeho využitie pri metabolizovaní sacharidov, teda pri prevencii cukrovky a obezity.

Cytosan – prípravok na báze humátov pôsobí očistne, priaznivo ovplyvní oxidačné procesy v organizme. Lokálne možno využiť mydlo s rovnakým názvom.

Na kožné zápalové a trofické zmeny, ktoré sú zvlášť časté u rozvinutého diabetu, pôsobia priaznivo bylinné krémy Droserin a Cytovital, tiež rovnomenné mydlá a mydlo Drags Imun.

Barley, Spirulina Barley, Chlorella
a Probiosan sú významné zdroje vitamínov, minerálov, vlákniny a enzýmov. Pôsobia antioxidačne, očistne a protizápalovo. Zároveň podporujú detoxikačné procesy v tráviacom trakte, priaznivú črevnú mikroflóru, imunitu a zmierňujú prejavy cukrovky.
MUDr. Július Šípoš (VITAE, Energy)

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky