JASMIN-ZDRAVIE-EKO-DOMACNOST-ZELENA FIRMA

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

Borelióza a prípravky ENERGY

ENERGY doplnky výživy a Beauty kozmetika > ZDRAVOTNÝ problém a AKO VYBRAŤ vhodný prípravok ENERGY > Odborné články a skúsenosti zakazníkov > ODBORNÉ články o zdraví a prípravkoch

Borelióza - letné nebezpečenstvo

Lymská borelióza je multisystémové infekčné ochorenie zapríčinené spirochétou Borrelia burgdorferi. Prvé kožné príznaky sa môžu po týždňoch až mesiacoch prejavovať neurologickým, kĺbovým, srdcovým alebo iným postihnutím.
Ochorenie prenášajú kliešte a nakaziť sa dá takmer všade.

Na území Slovenska je boréliami infikovaných približne 3 – 20% kliešťov, zamorenie kliešťov v Čechách je 30%, v USA až 80%. Avšak len 5% osôb, ktoré prídu do kontaktu s nakazeným kliešťom má niektorý z prejavov boreliózy.
Hlavným prenášačom borélie je kliešť obecný – Ixodes ricinus, ale borélie sa našli aj v iných druhoch hmyzu (komáre, muchy, ovady).
Zanesenie borélie do kožnej ranky sa deje najmä črevným obsahom prisatého kliešťa pri vylučovaní, ale aj nesprávnym spôsobom jeho likvidácie. V slinách kliešťa sa nachádza anestetikum a tak asi len 50 percent chorých udáva prisatie kliešťa v anamnéze. Borélia je schopná prenikať aj cez neporušenú kožu. Preto sa môže nakaziť aj osoba, ktorá odstraňuje kliešťa holými rukami alebo pri drvení vyberaných kliešťov medzi prstami. O tom, či vznikne ochorenie, rozhoduje aj veľkosť infekčnej dávky, a preto je doba prisatia kliešťa významná pre prenos nákazy. Trvá 48 hodín (zriedka 24 hodín), pokiaľ sa borélie dostanú z tráviaceho traktu kliešťa do jeho slín a infikujú hostiteľa. Prezrieť kožu po návrate z prírody a včas odstrániť kliešťa je v prevencii lymskej boreliózy mimoriadne dôležité.
Borélie sa z kože šíria lymfatickými cestami a po preniknutí do krvného obehu dochádza ku generalizácii. Ochorenie ustúpi aj spontánne a prípadné postihnutie ďalších orgánov závisí aj od adekvátnej antibiotickej liečby. Klinické prejavy sú veľmi pestré a závisia od štádia ochorenia. Štádiá sú tri, medzi nimi býva rôzne dlhé obdobie zdanlivého pokoja.
1. štádium – včasná lokalizovaná infekcia – erytema migrans – sa prejaví o 3 – 30 dní na mieste prisatia kliešťa začervenaním o veľkosti najmenej 5 cm v priemere, ktoré sa šíri do okolia, v centre bledne a obyčajne nesvrbí ani nebolí. Niekedy sú prítomné prejavy “letnej chrípky” – zvýšenie teploty, bolesti vo svaloch, kĺboch, nápadná únava, bolesti hlavy, stuhnutosť šije. Príznaky nie sú konštantné, sú charakteristické svojou premenlivosťou. V tomto období sa odporúča antibiotická liečba. Avšak aj bez nej po niekoľkých týždňoch všetky príznaky obyčajne spontánne vymiznú, začervenanie postupne bledne od centra.
2. štádium – po období kľudu, ktoré trvá niekoľko týždňov až mesiacov, sa môžu objaviť nové príznaky, ktoré sú zapríčinené rozsevom borélií krvnou cestou. Najčastejšie ide o nervové príznaky s postihnutím koreňov miechy alebo hlavových nervov. Takmer typickým príznakom je obojstranná obrna lícneho nervu. Pre toto štádium sú charakteristické migrujúce bolesti kĺbov často bez opuchu. Bolesť sa prejavuje len v jednom alebo v dvoch kĺboch súčasne a trvá v danej lokalite obvykle niekoľko hodín alebo dní. Prítomnosť borélií v organizme môže zapríčiniť zápalové zmeny aj v ďalších orgánoch, napr. v srdci, pečeni, obličkách alebo v oku.
3. štádium – môže byť pokračovaním 2. štádia alebo sa objaví po niekoľkých mesiacoch až rokoch. Najčastejšie sú postihnuté kĺby, koža a nervový systém. Pre toto štádium je typické postihnutie jedného veľkého kĺbu ako koleno, lakeť alebo rameno. Chronické neurologické poškodenia sa môžu objaviť po rokoch latentného štádia s príznakmi klinicky podobnými sclerosis multiplex alebo psychickými prejavmi ako porucha spánku, znížená schopnosť koncentrácie, depresívne stavy alebo chronický únavový syndróm.

Chemická liečba je kauzálna (zameraná na príčinu) len v 1. štádiu, a to antibiotikami, ktoré je nutné užívať minimálne 2 – 3 týždne.
V ďalších štádiách je liečba symptomatická. Tam, kde sa končia možnosti chemickej liečby, prichádza na pomoc liečba prírodná.
V Energy máme prípravok, ktorý si s boréliami dokáže poradiť. Drags imun je v tomto prípade malý zázrak. Ako preventívnu ochranu pred lymskou boreliózou užívajte Drags imun po dobu možnej inkubácie, t.j. 30 dní, a súčasne ním potierajte postihnuté miesto po odstránení kliešťa. V období prvého štádia užívajte Drags imun spolu s antibiotikami.
Podľa  skúseností je možné vyliečiť 2. štádium ochorenia užívaním kombinácie prípravkov Drags imun a Korolen pri postihnutí nervového systému a Drags imun s Renolom pri postihnutí kĺbov. Ani pri 3. štádiu sa nevzdávajte, príznaky ochorenia sa určite zmiernia a zázraky sa dejú, ak v na ne veríme.

(zdroj ENERGY)

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky